Strona główna » Aktualności » Kiedy wylewać gnojowicę na pole? Poradnik rolnika

Kiedy wylewać gnojowicę na pole? Poradnik rolnika

Dodano:

Gnojowica stanowi cenne źródło składników odżywczych dla roślin. Szczególnie dużo zawiera azotu, który wspomaga zdrowy rozwój warzyw, owoców, zbóż itp. W jej składzie znajduje się także fosfor, którego brak np. w gnojówce. Dlatego warto regularnie stosować ten nawóz na swoim polu. Jednak nie można tego robić w przypadkowych terminach. Dlatego dowiedz się, kiedy można wylewać gnojowicę na pole według przepisów prawa.

Wylewanie gnojowicy na pola – przepisy

Termin wylewania gnojowicy na pola jest określony w tzw. programie azotanowym, czyli w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 roku w sprawie przyjęcia „programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Według tego dokumentu w 2024 roku gnojowicę można wywozić od 1. do 29. lutego, jeśli:

  • przez 5 dni średnia dobowa temperatura będzie przekraczać 3°C – dotyczy to upraw trwałych i wieloletnich, trwałych użytków zielonych oraz roślin zasianych jesienią;
  • przez 5 dni średnia dobowa temperatura będzie wyższa niż 5°C – odnosi się to do pozostałych upraw.

A zatem termin nawożenia jest dość elastyczny i zależy przede wszystkim od pogody. Na szczęście rolnicy nie muszą sami sprawdzać powyższych danych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował specjalną stronę z wykazami powiatów. Jeśli na wybranym terenie będzie odpowiednia średnia dobowa temperatura, obszar podświetli się na zielono. To znak, że można wywozić gnojowicę na pole.

Veenhuis

Aplikator gnojowicy do uprawy pasowej – niezbędna maszyna wiosną w gospodarstwie

Gdzie zgłosić wylewanie gnojowicy?

Wywóz gnojowicy należy zgłosić do ARiMR. W 2023 roku można było wprowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych do specjalnej aplikacji. Jeśli nie było to możliwe, rolnik mógł przesłać zdjęcia geotagowane lub złożyć oświadczenie o wylaniu gnojowicy. Według zapowiedzi ministerstwa taka sama praktyka ma być podtrzymana w 2024 roku. 

Ile czasu na zaoranie gnojowicy?

Rolnik powinien wymieszać gnojowicę z ziemią jak najszybciej. Optymalny czas wynosi 4 godziny od aplikacji. Najpóźniej może to zrobić kolejnego dnia. 

Zainteresuje Cię również: Które maszyny rolnicze warto mieć na polu już wiosną?

Kiedy można wywozić obornik na pole?

Obornik można rozkładać na pole, gdy ziemia nie jest zmarznięta, zalana wodą, pokryta śniegiem lub w pobliżu cieków wodnych. Aby ułatwić rolnikom wybranie odpowiedniego terminu, IMGW-PIB wydaje regularnie komunikaty, gdzie można rozpocząć nawożenie. Należy przy tym pamiętać, że obornik powinien zostać zaorany w ciągu 12 godzin od aplikacji.

Rozkładanie gnojowicy i obornika w określonych terminach jest niezwykle istotne, jeśli chcesz uniknąć kary finansowej! Dlatego koniecznie śledź komunikaty ministerstwa i postępuj według wskazówek IMGW.

Najczęściej czytane w kategorii