Strona główna » Aktualności » Czy warto zainwestować w aplikator doglebowy? Sprawdź, używając naszego kalkulatora

Czy warto zainwestować w aplikator doglebowy? Sprawdź, używając naszego kalkulatora

Dodano:

Aplikatory doglebowe są coraz powszechniej wykorzystywane w rolnictwie. Jednak nie wszystkie gospodarstwa decydują się je kupić, jako argument podając wysoką cenę maszyny. Jednak przy tego typu inwestycjach trzeba wziąć pod uwagę późniejsze, długofalowe korzyści, jakie przyniesie automatyzacja nawożenia pól. To realne zyski – oszczędność czasu i pieniędzy, o czym dobitnie świadczą fakty i liczby. Skąd je pozyskać? Z kalkulatora opracowanego przez Agrihandler!

Czego dowiesz się z kalkulatora oszczędności?

Kalkulator oszczędności to intuicyjne narzędzie, które pokazuje, jakie oszczędności czekają na osoby kupujące aplikator doglebowy. Wystarczy, że w odpowiednie pola wprowadzisz dwie najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania Twojego gospodarstwa. Na podstawie danych o tym, ile masz dużych krów i jaka jest cena mocznika w przeliczeniu na tonę uzyskasz wskaźniki:

  • ilość azotu w gnojowicy,
  • straty przy rozlewaniu, które wynoszą średnio 70%,
  • straty przy aplikatorze doglebowym, które spadają do zaledwie 10%.

Dowiesz się także, jaka jest:

  • ilość mocznika w przeliczeniu na T przyswojonego azotu,
  • wartość przyswojonego azotu w przeliczeniu na T mocznika.

Co to oznacza w rzeczywistości? Że przy 400 krowach w gospodarstwie i moczniku kosztującym 1400 zł/T roczna różnica może wynieść nawet 52,37 ton mocznika, czyli korzystając z aplikatora doglebowego zaoszczędzisz 73 317,39 złotych. Dane są imponujące i stanowią najlepszy argument przemawiającym za inwestycją w sprzęt. O pozostałych jego zaletach przeczytasz w dalszej części tekstu.

 

Korzyści, jakie daje aplikacja doglebowa

Aplikacja doglebowa odnosi się do nawożenia nawozami płynnymi i jest alternatywą dla rozlewania ich w powietrze. Azot, a także inne cenne pierwiastki znajdujące się w gnojowicy, czyli fosfor i potas trafiają bezpośrednio do miejsca, w którym mają się znaleźć. Oznacza to dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy, ponieważ straty azotu zmniejszają się z poziomu 80-90% do zaledwie 10%.

Do miejsca docelowego celniej trafia także fosfor, ponieważ jest aplikowany bezpośrednio blisko korzenia – roślina może pobierać go bez przeszkód. Duże stężenie nawozu nie uszkodzi upraw, dlatego można je przeprowadzać nawet w słoneczne dni, w trakcie rozwoju roślin, bez obaw o zakłócenie procesu ich wzrastania. Niejako przy okazji otrzymają one sporą dawkę tlenu – aplikatory napowietrzają korzenie roślin.

Najczęściej czytane w kategorii