Nie da się ukryć, że maszyny rolnicze pod względem gabarytów i skomplikowania stopnia obsług znacznie różnią się od samochodów osobowych. Dlatego osoby, które siadają za ich kierownicami muszą mieć odpowiednie uprawniania. Zastanawiasz się, czy prawo jazdy kategorii B wystarczy? Co grozi za brak ważnych dokumentów? Oto wymagania, jakie polski ustawodawca nakłada na kierujących ciągnikiem rolniczym.
Prawo jazdy kategorii B wystarczy
Jeżeli jesteś rolnikiem i posiadasz prawo jazdy kategorii B to możesz prowadzić traktor. Jednak w sytuacji, gdy nie czujesz się pewnie za kierownicą, to zanim kupisz nową maszynę lub uruchomisz tę, którą już posiadasz zapisz się na odpowiedni kurs doszkalający. Przygotuje Cię on do obsługi nowego pojazdu. Nie będzie to jednak trudne, współczesne maszyny takie jak ciągniki Steyr czy Fastrac są mocno zautomatyzowane, a ich obsługa pozostaje intuicyjna i niezbyt skomplikowana. Zawsze też możesz liczyć na wsparcie sprzedawcy – sporo cennych wskazówek przyszli użytkownicy ciągników znajdą w instrukcjach przygotowanych przez producentów.
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?
Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju prawo jazdy kategorii B wystarczy do obsługi:
- ciągnika rolniczego,
- pojazdu wolnobieżnego,
- zespołu złożonego z pojazdu i przyczepy lekkiej.
Dotyczy to oczywiście rolników z Polski, którzy poruszają się swoimi pojazdami na terenie kraju Trzeba mieć na uwadze, że powyższe zasady mogą się zmieniać w zależności od regulacji danego państwa.
Pozostaje pytanie, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia w związku z powyższymi zapisami. Trzeba wiedzieć, że pod pojęciem „przyczepy lekkiej” kryje się przyczepa o masie własnej nieprzekraczającej 750 kg. Jednak w odniesieniu maszyn z dodatkowymi osprzętami, to nie ma przeciwwskazań, aby prowadzić pojazd z podwieszonym pługiem. Jednak tutaj już musisz mieć świadomość tego, że ustawodawca wprowadza pewne ograniczenia.
Ograniczenia dla rolników kierujących ciągnikami
Wspomniane już przyczepy lekkie to takie, które ważą nie więcej niż 750 kg. Co w sytuacji, gdy ich masa jest większa? Wtedy od rolnika wymaga się, aby posiadał uprawnienia do kierowania pojazdem wraz z całym zespołem. Potwierdzeniem tych umiejętności jest prawo jazdy kategorii T lub B+E. Mając takie dokumenty, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poruszał się ciągnikiem z dodatkowym osprzętem – rozrzutnikiem obornika, prasą do słomy, wozem asenizacyjnym.