Uprawa gleby nie jest prostym zadaniem. Na szczęście w całym tym procesie pomagają nam odpowiednie urządzenia. Jednym z nich jest kultywator, który spełnia szereg istotnych funkcji. Czym on, tak naprawdę, jest i do czego on służy? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Kultywator – co to jest?
Czym jest kultywator rolniczy? To urządzenie uprawowe, który określany jest również mianem “drapacza”. Jego głównym zadaniem jest spulchnianie gleby, przy czym jednocześnie nie odwraca ono jej warstw. Wykorzystywane jest podczas pracy na polu. Przyjmuje różne formy i ma zróżnicowane gabaryty, dzięki czemu można je idealnie dobrać do swoich potrzeb i preferencji. Warto dodać, że urządzenia tego typu, które dostępne są w ofercie Agrihandler, wyróżniają się prostą i intuicyjną obsługą.
Kultywator – do czego służy?
Do czego służy kultywator? Przede wszystkim spulchnia on glebę oraz ją napowietrza, co pozwala z kolei lepiej przygotować ją do siewu oraz sadzenia roślin. Wyposażony jest on w zęby, przy pomocy których tworzy w niej niewielkie, pionowe nacięcia, kruszące jej wierzchnią warstwę – dzięki temu możliwy jest lepszy przepływ wody, składników odżywczych oraz powietrza.
Kultywator skutecznie pozbywa się chwastów, które się jeszcze nie zdążyły zakorzenić, i rozprowadza pozostałości po żniwach, dzięki czemu szybciej się one rozkładają. Z powodzeniem miesza on również glebę z różnymi nawozami i rozprowadza je na dużych obszarach. Systematyczne jego stosowanie sprawia, że gleba pozostaje zdrowa i żyzna, przyczynia się on także do większej produktywności upraw przez cały sezon wegetacyjny. Ponadto czasem wykorzystuje się go na ścierniskach, dzięki czemu możliwe jest przerwanie parowania wody z gleby. Jego zęby sprawiają, że jest bardziej uniwersalny niż brona talerzowa, a i może stanowić częściowo zamiennik dla pługa.
Jak korzystać z kultywatora?
Chcąc efektywnie korzystać z kultywatora, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na głębokość przeprowadzanych operacji. Zwykle utrzymuje się ona w przedziale 5-40 cm. O tej większej należy pomyśleć zwłaszcza w przypadku konieczności rozrywania dużych skib czy np. wyciągania rozłogów perzu.
Jak działa kultywator?
Zasada działania kultywatora nie jest zbyt skomplikowana. Na początku podłącza się go do ciągnika. Następnie urządzenie opuszcza się na ziemię. Gdy ciągnik rusza, zęby wbijają się na wybraną przez Ciebie głębokość. Ruchy kultywatora doprowadzają do tego, że gleba ulega skruszeniu.
Odkryj ofertę naszych kultywatorów i wybierz ten idealny dla siebie!