Konserwacja maszyn rolniczych wpływa na wydłużenie żywotności urządzeń oraz skutecznie usprawnia ich pracę. Dzięki odpowiednio przeprowadzanym zabiegom nie trzeba maszyn aż tak często naprawiać, co mogłoby się wiązać z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych. Jak jednak powinna przebiegać konserwacja urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych? Odpowiadamy.
O czym pamiętać przy konserwacji maszyn rolniczych?
Oto, jak powinna przebiegać konserwacja maszyn rolniczych.
Czyszczenie urządzeń
Bardzo ważnym zabiegiem, który należy przeprowadzać codziennie, zwłaszcza w okresach intensywnego użytkowania maszyny, jest jej czyszczenie. Dzięki niemu można pozbywać się resztek roślinnych i glebowych, a także kurzu oraz nawozów. Warto tu zwrócić uwagę zwłaszcza na te elementy, które najbardziej się brudzą, a więc np. na zespoły robocze.
Regularne przeglądy i właściwa konserwacja maszyn rolniczych
Kilka słów należy powiedzieć również o systematycznych przeglądach okresowych. Trzeba o nich pamiętać nie tylko po sezonie, ale również po przerwach trwających nawet kilka dni. W ich ramach warto sprawdzić ilość płynów eksploatacyjnych. Dobrze jest również upewnić się, czy nie będzie wymagana ewentualna naprawa lub wymiana uszkodzonych podzespołów.
W ramach regularnych przeglądów przeprowadza się również właściwą konserwację maszyn rolniczych. Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to olejowanie i smarowanie, które pozwala utrzymać sprawność ruchomych części, zminimalizować tarcie, a także zabezpieczać różne podzespoły przed wpływem korozji. Jak często należy wykonywać tego rodzaju zabiegi? Informację na ten temat znajdziesz w instrukcji konkretnej maszyny rolniczej. Należy podkreślić, że nie powinno się korzystać tutaj ze zużytych olejów czy smarów, które jedynie przyspieszają proces powstawania rdzy.
Warto też pamiętać o uzupełnianiu powłok malarskich – w przeciwnym wypadku mogą łatwo wykształcać się ogniska korozji w ubytkach. Jeżeli już się one pojawiły, trzeba pozbyć się ich przy wykorzystaniu papieru ściernego lub drucianej szczotki. Zalecamy również regularną wymianę pasków napędowych oraz filtrów, a także regularny przegląd chłodnic.
Jeżeli kończy się dany sezon i nie będziesz korzystał z danej maszyny, pamiętaj o tym, aby gruntownie ją oczyścić, najlepiej przy pomocy myjki lub urządzeń ciśnieniowych. Jeśli o to nie zadbasz, może szybko dojść do korozji. Przed zimą dobrze jest też umieścić maszyny w zadaszonym miejscu.