Każdy pojazd, niezależnie czy jest to lekki skuter, czy wielotonowy kombajn podlegają przepisom ruchu drogowego. Posiadacze sprzętu rolniczego są zatem zobowiązani do rejestracji pojazdów i poruszania się po drogach jedynie sprawnym sprzętem. O przestrzeganiu przepisów wspominać nie trzeba. Jednak czy wszystkie pojazdy z rolniczego parku maszynowego wymagają rejestracji?
Maszyny rolnicze – wymagana rejestracja
Rejestracja maszyn rolniczych to temat, który może zaskoczyć niejednego rolnika. Wbrew pozorom, nie wszystkie maszyny rolnicze muszą być rejestrowane, ale te, które poruszają się po drogach publicznych – już tak. Zatem, jakie maszyny rolnicze podlegają rejestracji? Zgodnie z przepisami, rejestracji wymagają ciągniki rolnicze, przyczepy rolnicze oraz maszyny samojezdne przeznaczone do pracy w rolnictwie, jeśli są używane na drogach publicznych.
Co ważne, procedura rejestracji jest podobna do tej dla pojazdów mechanicznych – potrzebujemy dowodu zakupu, ubezpieczenia OC i kilku innych dokumentów. Warto pamiętać, że brak rejestracji może skutkować karą, dlatego warto zadbać o formalności, by uniknąć niepotrzebnych problemów na drodze.
Jakie maszyny rolnicze nie podlegają rejestracji?
Nie wszystkie maszyny rolnicze muszą być rejestrowane. Zgodnie z przepisami, obowiązek rejestracji dotyczy tylko tych, które poruszają się po drogach publicznych. Nawet jeśli jest to kilka metrów od gospodarstwa do pola. Oto, dla precyzji, maszyny rolnicze, które wymagają rejestracji:
- Ciągniki rolnicze – używane do transportu i prac na drogach publicznych.
- Przyczepy rolnicze – jeśli są używane poza gospodarstwem.
- Maszyny samojezdne – takie jak kombajny, ładowarki teleskopowe, które poruszają się po drogach.
- Wymienne urządzenia ciągnięte – np. rozrzutniki obornika, które, ciągnięte, jeżdżą drogami.
Natomiast maszyny używane wyłącznie na terenie gospodarstwa, jak kosiarki czy pług śnieżny, nie muszą być rejestrowane.
Czy przyczepa rolnicza musi być zarejestrowana?
Na podstawie powyższych przepisów wszystko jest jasna. Przyczepa rolnicza musi być zarejestrowana, jeśli jest używana na drogach publicznych. Zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, przyczepy rolnicze, podobnie jak inne pojazdy mechaniczne, podlegają obowiązkowi rejestracji. Wymóg ten wynika z przepisów unijnych, a dokładniej z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 167/2013, które dotyczy homologacji pojazdów rolniczych i leśnych.
Co grozi za jazdę z niezarejestrowaną przyczepką?
Jazda z niezarejestrowaną przyczepą rolniczą to wykroczenie, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym. W przypadku kontroli drogowej kierowca może otrzymać mandat, a także zakaz dalszej jazdy do czasu rejestracji pojazdu. Może też zostać zatrzymany dowód rejestracyjny. W skrajnych przypadkach grożą surowsze kary, w tym kara grzywny lub sprawa sądowa.