Zakup maszyn rolniczych nigdy nie jest małym wydatkiem. Wymaga zazwyczaj sporego nakładu finansowego, więc zastanawiasz się, czy możesz sobie na niego pozwolić. Teraz już tak! Wiedząc o tym, że na wiele inwestycji tego typu przewidziane są dotacje, możesz złożyć wniosek o wypłatę środków pozwalających na dofinansowanie przedsięwzięcia. Zobacz, na jaką formę wsparcia może liczyć obecnie rolnik w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich opracowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych
Planujesz w swoim gospodarstwie inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych? Świetnie się składa, ponieważ obecnie na zakup np. aplikatorów nawozu przewidziane są dotacje, których beneficjentami są rolnicy.
Wysokość dotacji to nawet 60% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika lub 50% dla pozostałych. Dzięki nim możesz zapłacić znacznie mniej za oryginalny aplikator, który zdecydowanie usprawni Twoje prace w gospodarstwie.
Dofinansowanie można otrzymać nie tylko na zakup nowych maszyn lub urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych, ale też budowę, przebudowę i zakup zbiorników do przechowywania nawozów wraz z wyposażeniem i kosztami dodatkowymi.
Nabór wniosków – spiesz się
W obecnej edycji nabór wniosków o dotacje rozpoczął się w lutym i trwa do czerwca 2023 roku. Spiesz się zatem z przygotowaniem dokumentów i przedłożeniem ich:
- w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub
- za pośrednictwem biura powiatowego Agencji (wniosek zostanie niezwłocznie przekazany do oddziału regionalnego Agencji) lub
- przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.
Dlaczego warto zainwestować w aplikator?
Wsparcie prac na roli aplikatorem nawozów przynosi wiele korzyści i pozwala cieszyć się oszczędnościami czasu oraz pieniędzy. Jednorazowa inwestycja sprzęt, zwłaszcza dzięki dotacji, szybko się zwraca. Najlepiej wybrać urządzenia znanych i cenionych marek takich jak Evers Agro, Schuitemaker czy Veenhuis. Mają one liczne funkcje dodatkowe, które jeszcze bardziej usprawniają działania połowę, dzięki kopiowaniu potencjalnych nierówności terenu celem wydajnego i równomiernego aplikowania obornika czy gnojowicy w każdych warunkach.