Choć wysiewanie zboża odbywa się wczesną wiosną, to do inwestycji w nowe maszyny, rolnicy przygotowują się znacznie wcześniej. Pytanie bardzo często brzmi – jaki siewnik do pracy na roli wybrać? W szranki stają modele mechaniczne oraz pneumatyczne. Pierwszy kusi niższą ceną, drugi precyzyjną pracą i optymalną ilością wysiewanych na danym obszarze ziaren. Który będzie lepszy?
Wybór konkretnej maszyny powinien być podyktowany:
- wielkością gospodarstwa i pola do obsiania,
- rodzajem ziaren (kalibrowane, otoczkowane),
- budżetem, którym dysponujesz.
Kwestie finansowe choć ważne nie powinny być priorytetem, dlatego umieściliśmy je na ostatnim miejscu. Dlaczego? Bo często jest możliwość zakupienia siewnika używanego albo sfinansowania go pożyczką czy wzięcia w leasing.
Siewniki mechaniczne – czy to się opłaca?
Nie da się ukryć, że siewniki mechaniczne stopniowo są wypierane przez bardziej zautomatyzowane maszyny. Jednak urządzenia nadal znajdują zastosowanie, np. w dużych gospodarstwach specjalizujących się w uprawie warzyw.
Jak działają? System tarczowy, łyżeczkowy lub taśmowy odpowiada za przygotowanie wyżłobień, w których umieszczane są ziarna pobrane ze zbiornika. Za ich prawidłową aplikację w glebie odpowiada wyrzutnik wyciskający. To mocno skrócony i uproszczony opis działania siewnika mechanicznego, dający jednak obraz tego, jakie efekty można uzyskać.
W zależności od potrzeb można zainwestować w bardziej zaawansowane urządzenie, np. współpracujące z bronami wirnikowymi, na dużych napędowych kołach, z redlicą jedno- lub dwu talerzową i układem, który sygnalizuje postępy pracy. Produktami z tej grypy zasługującymi na uznanie są siewniki Amazone.
Siewniki pneumatyczne – charakterystyka maszyn
Główna zaleta siewnika pneumatycznego wynika z jego konstrukcji. Tutaj wykorzystuje się powietrze, aby dość swobodnie przesuwać skrzynię i zwiększać ładowność. Nie musi ona znajdować się w konkretnej odległości od redlicy, a ziarno i tak jest swobodnie rozrzucane na wybranym obszarze. Na uwagę zasługuje też wytrzymałość maszyny, która oceniana jest bardzo dobrze ze względu na obecność solidnej głowicy rozdzielającej oraz wentylatory hydrauliczne.
Siewniki pneumatyczne Amazone cieszą się uznaniem i popularnością, a są chętnie stosowane w gospodarstwach o areale od 200 do nawet 500 ha i większych. Jednak obsiewanie nawet mniejszych pól nie stanowi wyzwania, bo resztki ziarna nie zostają w skrzyni, lecz są w całości aplikowane do gleby.