Gnojowica to naturalny nawóz, stanowiący mieszaninę kału, moczu z pewną ilością paszy oraz wody. Szybciej oddziałuje on na glebę niż np. obornik. Aby wykorzystać pełen jego potencjał, należy go stosować w odpowiedni sposób. Co warto o tym wiedzieć? Sprawdź!
Jak efektywnie wykorzystać gnojowicę?
Gnojowicę dobrze jest stosować przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim, przed początkiem wegetacji oraz 14 dni po pierwszym lub drugim pokosie. Jeśli chodzi o samą wiosnę, należy pamiętać, aby w tym okresie nie wylewać jej tuż przed wysiewem, jako że amoniak, który ulatnia się, kiedy jest rozlewany na glebę, może doprowadzić do destrukcji systemu korzeniowego rośliny.
A jak to wygląda latem? W takiej sytuacji wykorzystanie azotu z gnojowicy może zmniejszyć się nawet o połowę, zwłaszcza przy wysokich temperaturach i dużym wietrze. W takiej sytuacji dobrze jest rozcieńczyć ją wodą w proporcjach 1:0,5-1,0. Dzięki temu istnieje większa szansa na to, że nie poparzysz roślin, zmniejszysz też wówczas odparowywanie amoniaku.
Z powodzeniem można gnojowicę zastosować również jesienią, jednak wówczas nie wszystkie jej składniki można wykorzystywać. Warto pamiętać wówczas o niższym zapotrzebowaniu na azot oraz o tym, żeby nie przekraczać dopuszczalnych dawek tego nawozu, co może doprowadzić do słabszego przezimowania roślin, zbyt szybkiego wzrostu lub wybujałego rozwoju.
Poznaj beczki do gnojowicy!
Techniki wykorzystywania gnojowicy
Częstą techniką wykorzystywania gnojowicy jest płaszczowe rozlewanie jej na powierzchnię pola. Jak się jednak okazuje, jest to rozwiązanie niezbyt kosztowne, ale mało dokładne i niekorzystne, jeśli chodzi o stratę azotu. Dużo lepszą opcją jest stosowanie ramp rozlewających, dzięki któremu można lepiej wykorzystać substancje zawartą w omawianym przez nas nawozie. To pozwala zmaksymalizować wydajność całego procesu. Istotne jest również to, że w rampach rozdzielających znajdują się rozdzielacze miksujące gnojowicę i dzielące na drobne części umieszczone w niej ciała włókniste.
Jeśli zastanawiasz się, jak efektywnie wykorzystać gnojowicę, weź pod uwagę także specjalne aplikatory. Warto tu wspomnieć choćby o tych doglebowych – wyróżniają się one charakterystyczną budową, dzięki której można zaaplikować gnojowicę pod powierzchnię gleby, a to z kolei znacznie minimalizuje straty azotu. Istnieją również aplikatory łąkowe, dzięki którym możliwy jest nieustanny kontakt z ziemią, zapewniają one także stały nacisk na glebę (dzięki talerzom stożkowym oraz talerzom tnącym).