Strona główna » Aktualności » Oferta opryskiwaczy CHD w roku 2022

Oferta opryskiwaczy CHD w roku 2022

Dodano:

Marka CHD to holenderski producent opryskiwaczy z ponad 30 letnim doświadczeniem produkcji tego typu urządzeń. Maszyny cechują się prostą budową i intuicyjną obsługą dzięki technologii ISOBUS. Od 2021 roku wyłącznym dystrybutorem marki CHD w Polsce jest firma Agrihandler z siedzibą w Toruniu.

Wytrzymałe zbiorniki

Modele opryskiwaczy CHD występują w pojemnościach od 2700 do prawie 14 000 litrów. Zbiorniki wykonane są z laminatu szklanego (poliester), którego głównymi cechami są wysoka wytrzymałość mechaniczna, a także odporność na działanie promieni słonecznych UV i substancji aktywnych wchodzących w skład ŚOR. Wewnętrzne ściany zbiornika pokryte są dodatkową warstwą ochronną, która zapewnia odpowiednią gładkość powierzchni zbiornika. Gładkie ściany wewnętrzne w połączeniu z wewnętrznymi myjkami zapewniają bezproblemowe opłukiwanie zbiornika po zakończonym oprysku. Wewnątrz zbiornika zamontowane są grodzie, które niwelują ruchy cieczy w czasie jazdy z opryskiwaczem. Odpowiednio do modelu i wielkości zbiornika, w opryskiwaczach montowany jest zbiornik na czystą wodę i zbiornik na czystą wodę do mycia rąk.

Konstrukcja belki polowej

Najważniejszym elementem każdego opryskiwacza jest belka polowa. Marka CHD w swoich belkach polowych stosuje koncepcję kratownicy płaskiej. Są to konstrukcje wielokrotnie sprawdzone przez wieloletnią eksploatację, ciągle doskonalone i poprawiane w miarę osiągania coraz większych szerokości. Materiał z jakiego spawana jest belka, to wysokojakościowa stal konstrukcyjna S355. Dzięki przemyślanej konstrukcji i bardzo dobrym doborze materiałów, marka CHD w swojej ofercie ma belki polowe o szerokości roboczej sięgającej 55 metrów. Opryskiwacze mogą być konfigurowane w najczęściej występujących szerokościach belki pomiędzy 18 a 36 metrami roboczymi. Standardowo belka składana jest symetrycznie (lewa i prawa strona jednocześnie), opcjonalnie dla belek 3-segmentowych ostatnie części mogą składać i rozkładać się niezależnie. Siłownik hydrauliczny umożliwia wymuszenie wychylenia belki, a ustawienie belki w pozycji środkowej kontrolowane jest potencjometrem. Opcjonalna, hydrauliczna blokada belki jest uruchamiana dwoma cylindrami.  Do szerokości 42 metrów są wykonywane jako trzysegmentowe (opcjonalnie czterosegmentowe), a przy szerokości roboczej powyżej 42 metrów są zawsze czterosegmentowe. Przy belkach o szerokości 39 i więcej metrów składanych 4-krotnie ostatnie segmenty belki są aluminiowe. Każda belka jest zabezpieczona poprzez uchylne elementy końcowe. Na czas transportu belki składają się wzdłuż zbiornika.

Stabilizacja belki polowej

Belki charakteryzują się centralnym zawieszeniem na jednym sworzniu (stabilizacja wahadłowa). Eliminacja ruchów belki odbywa się poprzez trzy systemy:

  • Amortyzatory – eliminacja ruchów poziomych belki
  • Drążek przeciwskręty – ograniczające ruchy belki przenoszone z maszyny
  • Mechanizm sprężyn i gumowych odbojników – eliminacja ruchów poprzecznych belki

Płynne poruszanie się belki w górę i w dół zapewnia stabilny siłownik hydrauliczny wyposażony
w akumulator hydrauliczny, który chroni belkę przy ciężkich przeszkodach i pomaga w jej stabilizacji. Siłownik porusza wzdłuż ramy wynoszącej wózek (na którym jest zawieszona belka), poprzez który podnosi i opuszcza belkę. Zakres pracy belki w zależności od modelu waha się pomiędzy 0,25 a 2,6-2,8 metra nad ziemią. Węże i kable sterujące, które poruszają się wraz z belką w górę i w dół, są obudowane w przemysłowy prowadnik kablowy.

ISOBUS w standardzie

Wszystkie modele opryskiwaczy CHD wyposażone są w terminale w technologii ISOBUS. Standardowym sterownikiem jest BASIC-Terminal, którego dostawcą jest firma Muller Elektonik. W zestawie dołączony jest wielofunkcyjny Joystick do obsługi funkcji oprysku, sterowania belką polową i kierowania dyszlem lub osią skrętną. Dzięki połączeniu opryskiwaczy z systemem ISOBUS, ich obsługa staje się jeszcze łatwiejsza. Głównym zadaniem systemu ISOBUS jest uproszczenie procesu kontroli maszyn współpracują­cych poprzez ich obsługę za pomocą tylko jednego wyświetlacza sterującego. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie poprawia się komfort pracy operatora. Zmniejsza się również liczba sterowników w kabinie, co wpływa na lepszą widoczność z kabiny pojazdu. Opcjonalnie standardowy terminal BASIC, możemy zastąpić dotykowymi wyświetlaczami TOUCH 800 i TOUCH 1200. Do wszystkich komputerów możemy zainstalować zestawy GPS do automatycznego prowadzenia i sterowania sekcjami opryskowymi.

Prosta obsługa, z nowoczesnym wyposażeniem

Codzienna obsługa opryskiwacza odbywa się za pomocą zaworów sterujących, pogrupowanych w jednym miejscu po lewej stronie opryskiwacza. Zawory opisane są w logiczny sposób przez ikonografikę. W bogatszej wersji opryskiwacza, proces płukania i mieszania może być uruchamiany elektronicznie z terminala ISOBUS. Boczny rozwadniacz o pojemności ponad 30l, z dużym wlewem, gwarantuje bezpieczne podawanie środków ochrony roślin. Trzy dysze płuczące zapewniają bardzo dobre rozpuszczenie i pobieranie do zbiornika głównego substancji czynnych w formie proszku lub granuli.

Opryskiwacze CHD mogą byś skonfigurowane jako bardzo prosta maszyna, której głównym zadaniem będzie ochrona naszych plantacji ale cała gama opcji dodatkowych, umożliwia wyposażenie maszyny w systemy poprawiające bezpieczeństwo i komfort codziennej obsługi, a także zwiększające jakoś nanoszenie oprysku na uprawy. W opcjach dodatkowych znajdziemy takie pozycję jak: rękaw powietrzny, system Vario Select czy rozstaw głowic opryskowych na belce co 25 centymetrów

Najczęściej czytane w kategorii